POLECAMY !!!

POLECAMY !!!

20.07.2018 (piątek)
Koncert: KEN HENSLEY – DNI MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE – Stadion MOSIR

Ken Hensley (ur. 24 sierpnia 1945) – brytyjski muzyk rockowy, wokalista, grający na instrumentach klawiszowych i gitarze.
Znany przede wszystkim z występów w grupie Uriah Heep w jej oryginalnym składzie (od 1969 do 1980 roku) – główny kompozytor utworów zespołu w tym czasie.
Przed Uriah Heep był członkiem zespołów The Gods, Toe Fat i Head Machine, zaś po roku 1980 – m.in. zespołów Blackfoot i W.A.S.P.

Fanom rocka postać Ken’a Hensley’a nieodmiennie kojarzy się z Uriah Heep. Był współzałożycielem tego zespołu, a także autorem lub współautorem wielu klasycznych utworów, takich jak między innymi “Easy Livin”, “Stealin”, “July Morning”, “Look at Yourself” czy “Lady in Black” (w dwu ostatnich jako główny wokalista).

Monumentalne brzmienie jego organów Hammonda stało się znakiem firmowym zespołu. W roku 1980 Hensley opuścił szeregi Uriah Heep na znak protestu przeciw drodze artystycznej, obranej przez kolegów z zespołu.

Jego losy, po opuszczeniu grupy, układały się różnie. Próbował zaistnieć z własną kapelą Ken Hensley Band, współpracował m.in. z Blackfoot i W.A.S.P., nagrywał z byłymi członkami Uriah Heep John’em Lawton’em i John’em Wetton’em, udzielał się gościnnie na płytach innych wykonawców (m.in. Therion, Ayron). Nie były to jakieś oszałamiające osiągnięcia, ale cały czas pozostawał twórczo aktywny. Przełomem w jego solowej karierze okazał się wydany w 2007 album “Blood On The Highway”. Płyta została nagrana z udziałem hiszpańskich muzyków, a gościnnie w roli wokalistów wystąpili: Glenn Hughes, John Lawton, Jorn Lande oraz Eve Gallagher. To koncept-album, opowiadający o życiu gwiazdy rocka, o karierze, popularności, sławie i problemach z tym związanych. Po spędzeniu prawie 40 lat na scenie, muzyk bez wątpienia miał o czym opowiadać, dlatego można traktować ten materiał jako album biograficzny. Rzecz świetna; z pewnością pozwoliła rzeszom słuchaczy odświeżyć nazwisko Hensley’a.

Rok 2011 przyniósł kolejne dzieło sygnowane nazwiskiem Ken’a. Płyta “Faster”, zarejestrowana z towarzyszeniem jego zespołu koncertowego Live Fire, zawiera 11 kompozycji Hensley’a. Live Fire został sformowany w 2003 pod nazwą The Viking All-Stars Band (w 2005 zmienił szyld). W jego skład wchodzą skandynawscy muzycy: Eirikur Hauksson (śpiew), Ken Ingwersen (gitara, śpiew), Sid Ringsby (bas, śpiew) i Tom Arne Fossheim (perkusja).
W Piekarach Ślaskich Ken Hensley wystąpi ze swoim zespołem Live Fire .

 

 

Kilka przykładowych utworów:
Ken Hensley – July Morning (Live)

Ken Hensley – Lady in Black

NASI PARTNERZY: