Grafiki i lalki…zapraszamy na wystawę :)

https://okandaluzja.pl/wp-content/uploads/2022/10/wystawa_07.11-scaled.jpghttps://okandaluzja.pl/wp-content/uploads/2022/10/wystawa_07.11-scaled.jpgGrafiki i lalki…zapraszamy na wystawę :)

Zapraszamy na niesamowitą wystawę
grafik Olgi Czernych
oraz prac lalkarzy ukraińskich.

WERNISAŻ WYSTAWY
i spotkanie autorskie
z Olgą Czernych 
poniedziałek 7 listopada 2022, g.17:00.

WSTĘP WOLNY.
Autorka prac o sobie:
Olga Czernych. 28.08.1968 Urodziłam się i mieszkam we Lwowie. Ukończyłam Politechnikę Lwowską. Nie mam wykształcenia artystycznego. Mężatka. Dwoje dzieci. Długo pracowałam jako księgowa, ale z czasem zdałam sobie sprawę, że moja dusza tęskni za czymś innym. Zawsze miałam ochotę na kreatywność. Zaczęłam tworzyć swoje prace w 2009 roku i pierwszymi pracami były “wróble na patykach” . Potem była próba stworzenia lalki Tildy, nie chciałam jednak kopiować czyiś prac, bo to nie w porządku. Zacząłem tworzyć własne grafiki, obrazy, stworzyłam swój styl. Tak „narodziły się” lalki, które nazwałam kijankami. Tworzę i lubię przede wszystkim robić lalki w prymitywnym stylu. To bardzo prosta forma, ale nie zawsze tak łatwo się z nią pracuje. Wydaje mi się, że lalki te mają duszę. Ich postaci są wyjątkowe i delikatne. W 2014 roku wpadłam na pomysł, żeby zrobić groteskę z moich ulubionych bajkowych bohaterów. Tak narodziły się postacie: stary Pinokio i Malwina, Śpiąca Królewna. Lalka stała się od tego czasu moją ulubiona materią. Stworzyłam również projekt „Karaluchy w mojej głowie” – były to lalki wykonane w prymitywnym stylu w postaci uroczych owadów, którymi można się bawić np.: przebierając je – przecież nawet dorośli czasem bawią się lalkami, ale nikomu się do tego nie przyznają. Brałam udział w wielu wystawach i konkursach lalkowych. Mam wyróżnienia – dyplomy za I, II, III miejsce w konkursie lalek autorskich dla uczestników UAHA, zgodnie z regulaminem GDS (Global Association of Puppet Makers), dyplom III miejsca w konkursie w Barcelonie. Od pierwszych tygodni wojny czułam silne pragnienie malowania. Obrazy pojawiały się spontanicznie, niektóre z nich jako reakcja na pewne wydarzenia, które miały miejsce na wsi w miastach. Miały one głęboki wpływ na ludzi. którzy tego doświadczyli. Miały one wpływ na mnie i prace te to rodzaj mojej terapii. Rysowanie pozwoliło mi „nie zwariować”. Początkowo były to tylko dziewczyny w strojach ludowych. Potem pojawiły się seriale „Niezwyciężone” i „Serce matki”. Seria rysunków „Niepokonani” poświęcona jest miastom, które najbardziej ucierpiały w wyniku rosyjskiej inwazji. Na każdym zdjęciu znajduje się symbol wydarzenia, które miało miejsce w określonym miejscu. W serii rysunków „Serce Matki” jako tło wykorzystywane są zdjęcia z rzeczywistych miejsc wydarzeń w Ukrainie. Zapraszam do Andaluzji 😊

NASI PARTNERZY:

 
 
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status